-
Pris
180 DKK -
Sted
Jørgensens Hotel -
Spilleperiode
fredag den 16/10/2026 19:30 -
Kategori
Show -
Arrangør
Illus!ons festival & Jørgensens hotel
En forræder på hotellet
Fredag den 16/10/2026 19:30
Du kender Kim Oechsle som vinder af TV2-programmet Forræder – Ukendt Grund 2026.
Under festivalen ILLUSIONS inviterer vi til en helt særlig aften, hvor du kommer tæt på tryllekunstneren og hypnotisøren, der til daglig arbejder med den menneskelige hjernes perception, selvbedrag og illusioner.
Hvor lette er vi egentlig at påvirke? Kan vores sanser stole på det, de oplever? Og hvor går grænsen mellem illusion, psykologi og manipulation?
Kim Oechsle tager dig med ind i et fascinerende univers, hvor virkeligheden konstant udfordres. Du får mulighed for at opleve hypnotiske eksperimenter på tæt hold og opdage, hvordan hjernen kan narre både dig selv og andre. Kan du blive hypnotiseret? Hvad oplever man egentlig – uanset om det lykkes eller ej? Og hvem har egentlig kontrollen?
Måske går du hjem med en helt ny forståelse af dig selv. Måske går du hjem med endnu flere spørgsmål. Én ting er dog sikker: Du får en aften, du sent vil glemme.
Arrangementet finder sted i de stemningsfulde omgivelser på Jørgensens Hotel midt på Søndergade. Gør aftenen komplet med hotellets lækre 2-retters teatermenu, inden du møder Kim Oechsle til en oplevelse, der udfordrer både sanser og forestillingsevne.
OBS: Deadline for billetbestilling er 11. oktober.